Obozy i kursy żeglarskie, patent sternika

Żegluga pięknymi jachtami, napędzanymi jedynie siłą wiatru wyzwala sporo emocji, wrażenie, że wszystko jest w rękach sił natury, potęguje doznania. Adrenalina, jaka wyzwala się u żeglujących sportowo, jest tym, dla czego między innymi uprawiają ten rodzaj aktywności.

Zacząć przygodę z jachtami można na wiele sposobów i na pewno, jeżeli nastąpi to w odpowiednio wczesnym okresie, możliwe jest zdobywanie większych sukcesów, poprzez branie udziału w wyścigach i regatach a nie tylko zdobycie samych umiejętności obsługi jachtu.

W tym celu organizowane są obozy i kolonie dla najmłodszych dające im możliwość rozwijania pasji od najmłodszych lat. Ważne jest, aby dziecko podczas takich wyjazdów miało dobrą opiekę instruktorów, którzy rozniecą w nim zamiłowanie do żagli. Nieumiejętne podejście szkoleniowców wręcz może spowodować, że młody pretendent do żeglowania się zniechęci a nawet nabierze lęku do wody, jeśli wydarzy się jakaś nieprzyjemna sytuacja. Tak, więc trzeba z największą ostrożnością wybierać miejsca wyjazdu i kadrę szkoleniową na obozach i koloniach.

Przyjemnie spędzać czas na żaglach mogą nie tylko dzieci, ale i dorośli dla nich także organizuje się obozy oraz imprezy integracyjne. Jeśli natomiast zamarzy się nam posiadanie uprawnień do obsługi i poruszania się wieloma jednostkami pływającymi w tym także motorowymi, należy koniecznie zdobyć patent sternika. Można go zdobyć w ramach organizowanych kursów.

Patent żeglarski sternika jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów na wodach śródlądowych oraz prowadzenia jachtów morskich. Ubiegać się o patent sternika mogą osoby, które ukończyły 16 rok życia a przedtem zdobyły patent żeglarza jachtowego. Natomiast osoby, które ukończyły 18 lat mogą ubiegać się o ten patent bez dodatkowych wymogów.

Wśród kwalifikacji jakie są wymagane aby uzyskać stopień sternika jachtowego są: umiejętność manewrowania balastowym jachtem żaglowym, znajomość przepisów żeglugowych na wodach śródlądowych, podstawowa znajomość przepisów dotyczących żeglugi po wodach morskich, wiedza z zakresu nawigacji, meteorologii, obsługi i budowy morskich jachtów żaglowych, znajomość zasad bezpieczeństwa dotyczących uprawiania żeglarstwa na wodach morskich i śródlądowych, podstawowa znajomość zasad ochrony środowiska naturalnego.