Wyścigi, regaty, imprezy żeglarskie

Różnego rodzaju imprezy żeglarskie przyciągają wielu fanów tego rodzaju sportu. Należą do nich regaty i wyścigi w tym nie tylko jachtów żaglowych, ale i łodzi motorowych. Zwłaszcza te ostatnie wzbudzają ekscytację i pobudzają organizm do wytwarzania adrenaliny, przede wszystkim u męskiej części zwolenników tych sportów. Większe możliwości, jakie daje rynek sprzedaży i wynajmu jachtów, sprawia, że mamy szerszy do nich dostęp toteż można trenować i interesować się tego rodzaju aktywnością sportowo- rekreacyjną.

Regaty żeglarskie jest to jeden z typów regat, w których udział biorą jednostki pływające napędzane wyłącznie siłą wiatru. W ich ramach może być rozgrywany jeden wyścig lub kilka wyścigów. Ponadto stosuje się różnorodne przepisy, co do poszczególnych regat. Mogą to być wyścigi meczowe lub też zespołowe. Dzieli się je także pod względem rodzaju akwenu, na jakim są rozgrywane oraz odnośnie rodzaju wybranej trasy.

W takim układzie wyróżnia się regaty małych łodzi, przybrzeżne, morskie, oceaniczne a nawet dookoła globu. Na naszym polskim gruncie popularną imprezą są Morskie Mistrzostwa Polski Katamaranów. W tym roku odbędą się one w sierpniu na wodach przybrzeżnych Sopotu. Będą trwać dwa dni i z pewnością jak zawsze zgromadzą wielu zainteresowanych tym sportem.

Ogromnym przedsięwzięciem są regaty światowe dookoła ziemi o nazwie Volvo Ocean Race. Są to regaty rozgrywane etapami w zespołach. Startują jesienią we wrześniu bądź też listopadzie a na metę uczestnicy docierają wiosną około kwietnia lub maja. Ponadto odbywają się również Regaty o Puchar Ameryki– międzynarodowe regaty żeglarskie jachtów pełnomorskich. Głównie biorą w nich udział obywatele Ameryki.

Do imprez żeglarskich należy zaliczyć także obozy żeglarskie, oraz różnego rodzaju imprezy integracyjne na jachtach. Obozy organizowane są dla osób z różnych grup wiekowych dla juniorów bądź tylko dla dorosłych. Ponadto rodzice mogą posłać swoje pociechy na kolonie żeglarskie.

Świetny sposób na rozwijanie pasji, być może to zaprocentuje przyszłym udziałem w wyścigach regat i nagrodami. Możliwości jest naprawdę poro, ci którzy nie mogą brać czynnego udziału w wyścigach jachtów powinni przynajmniej kibicować a zawsze można wyjechać na Mazury i tam wynająć jacht i spędzić na nim przyjemne chwile.